Nurkowanie w Chorwacji - Lato 2018
Zapraszamy na długi weekend czerwcowy do Chorwacji.
Centrum nurkowe Aquamatic.pl
Centrum nurkowe Aquamatic.pl
wyjazdy nurkowe
wyjazdy nurkowe
kurs podstawowy nurkowania
kurs podstawowy nurkowania
woucher nurkowy na prezent
woucher nurkowy na prezent

Kursy nurkowania

NIEBISKI

Najbliższy wyjazd

wyjazdy najbliższe

Baza nurkowa Chorwacja

wyjazdy

Zajęcia na basenie

basen 1

Inne

Programy szkoleniowe

Pierwsza pomoc tlenowa w wypadkach nurkowych

Kurs Pierwszej Pomocy Tlenowej w wypadkach nurkowych stanowi podstawowy poziom szkolenia nurka (i wykwalifikowanych osób nienurkujących) rozwijający umiejętności lepszego rozpoznawania możliwych urazów związanych z nurkowaniem oraz udzielania pierwszej pomocy tlenowej do czasu przybycia służb medycznych (EMS) i/lub do chwili ewakuacji poszkodowanego do najbliższego punktu pomocy medycznej.

Zaawansowana pierwsza pomoc tlenowa w wypadkach nurkowych

Kurs wypadków nurkowych jest programem szkoleniowym dla tych, którzy w ciągu minionych 12 miesięcy odbyli i zaliczyli kurs Pierwszej Pomocy Tlenowej DAN w wypadkach nurkowych. Ma za zadanie wyszkolić Ratowników Tlenowych DAN w umiejętności korzystania z zastawki dodatniego ciśnienia (np. MTV100) i/lub worka samorozprężalnego (BVM), stosownie do lokalnie obowiązujących przepisów i uregulowań.

Pierwsza pomoc tlenowa w wypadkach wodnych

Kurs pierwszej pomocy tlenowej w wypadkach na wodzie stanowi szkolenie umiejętności rozpoznawania możliwych urazów związanych z pobytem w/na wodzie oraz udzielania pierwszej pomocy tlenowej do czasu przybycia służb medycznych (EMS) i/lub do chwili ewakuacji poszkodowanego do najbliższego punktu pomocy medycznej.

Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia spowodowanych przez rośliny i zwierzęta morskie

Kurs dotyczący urazów stanowi wstępny poziom szkolenia nurków (i wykwalifikowanych osób nienurkujących), aby rozpoznawać niebezpieczne rośliny i zwierzęta podwodnego świata, nauczyć rozróżniać możliwe urazy, udzielać właściwej pierwszej pomocy w tych przypadkach, a przede wszystkim jak unikać takich urazów.

Kurs używania defibrylatorów automatycznych w wypadkach nurkowych

Kurs DAN obsługi automatycznego defibrylatora (AED) stanowi wstępny poziom szkolenia nurków (i wykwalifikowanych osób nienurkujących) i uczy lepszego rozpoznawania objawów ostrzegających (zwiastunów) przed nagłym zatrzymaniem krążenia oraz zastosowania pierwszej pomocy na poziomie podstawowych zabiegów reanimacyjnych z zastosowaniem defibrylatora automatycznego do czasu przybycia służb medycznych (EMS) i/lub do chwili ewakuacji poszkodowanego do najbliższego punktu pomocy medycznej.

Kurs DAN prowadzenia nurkowych akcji ratowniczych
Kurs DAN pierwszej pomocy w nurkowaniu

Zbiorczy Pakiet Szkoleń DAN Europe

DAN oferuje liczne szkoleniowe programy pierwszej pomocy kierowane do nurków. Ponieważ kursy te są od siebie niezależne bywa, że treści i ćwiczenia w nich prezentowane pokrywają się. Kurs Ratownika Pierwszej Pomocy Medycznej w wypadkach nurkowych i kurs Pierwszej Pomocy w nurkowaniu stanowią przykład kursów zbiorczych. Dają one Instruktorom DAN wybór w przedstawianiu wiedzy i umiejętności w programie szkoleniowym DAN, a zarazem oszczędzają czas bez szkody dla umiejętności.

Podczas gdy Kurs Szkolenia Ratownika Pierwszej Pomocy w wypadkach nurkowych obejmuje swym zakresem kursy: pomocy tlenowej, obsługi automatycznego defibrylatora oraz kurs pierwszej pomocy w stanach zagrożenia spowodowanych przez zwierzęta i rośliny morskie, to kurs DAN Pierwszej Pomocy w Nurkowaniu obejmuje programem również wiedzę z zakresu Zaawansowanego Ratownika Tlenowego.

Kurs DAN kwalifikacji instruktorskich

Czynni Instruktorzy DAN z ważnymi świadectwami resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR) mogą uczestniczyć w kursie kwalifikacji instruktorskich DAN (ICQ) na jedno lub więcej z przedstawionych uprawnień. Po IQC uzyskają oni uprawnienia do prowadzenia swoich własnych kursów DAN ze studentami.

Informacje ze strony: http://www.daneurope.org/pol/polska.htm

Członkostwo DAN

Wstąpienie do DAN oznacza aktywny udział w największej globalnej organizacji nurkowej zrzeszającej ponad 200.000 członków na całym świecie, a także istotne wsparcie w pracach DAN zwiększających bezpieczeństwo wszystkich nurków i w pracach badawczych.

Każdy członek odnosi ponadto osobiste korzyści i otrzymuje usługi, które - to jest szczególnie ważne - są unikalne w swojej klasie.

 • Całodobowa pomoc medyczna dla nurków świadczona przez specjalistów o światowej renomie
 • Organizacja transportu do ośrodków hiperbarycznych, terapia i jeśli to konieczne transport powrotny z zabezpieczeniem medycznym.
 • Poradnictwo i konsultacje z zakresu medycyny nurkowej oraz zasad bezpieczeństwa.
 • DAN Travel Assist zapewnia w każdym wypadku związanym
 • z nurkowaniem asekurację w czasie transportu
 • Asekuracja w czasie podrózy podróży obejmuje również członków rodziny.

Ubezpieczenie obejmuje

 • Specjalne polisy w zakresie nurkowania wystawiane przez najlepsze firmy ubezpieczeniowe, honorowane na całym świecie.
 • Pomoc w procedurach administracyjnych formalnościach w razie wypadku nurkowego.

Dokumenty oraz inne użyteczne materiały

 • Karta członkowska zawierająca dane personalne oraz numery
 • telefonów alarmowych.
 • Międzynarodowe świadectwo ubezpieczenia.
 • Prenumerata wielojęzykowego magazynu International Alert Diver Diver zawierającego nowości z dziedziny medycyny nurkowej i bezpieczeństwa nurkowania.
 • Katalog artykułów pierwszej pomocy, książek, przeźroczy, kaset wideo itp. w cenach promocyjnych dla członków.
 • Użyteczne gadżety i naklejki.

Działalność edukacyjna

 • Możliwość uczestnictwa w programach badawczych DAN.
 • Informacje statystyczne oparte na danych z publikacji
 • International DAN.
 • Kursy i seminaria pierwszej pomocy adresowane specjalnie do nurków.

Dla instruktorów

 • Przesyłanie polisy ubezpieczenia bezpośrednio do macierzystej
 • organizacji nurkowej.
 • Bezpłatne kursy dla Operatorów Badań Nurkowych (Research Operator).
 • Zniżki w opłatach członkowskich w zakupie materiałów dzięki programowi DAN Sponsor/DAN Point

Informacje ze strony: http://www.daneurope.org/pol/polska.htm

Zasady bezpieczeństwa

PRZED NURKOWANIEM

Naukę nurkowania pobieraj u doświadczonych instruktorów.

Uczestnicz w kursach doskonalących, pierwszej pomocy, kursach pomocy tlenowej.

Poddawaj sie corocznym badaniom u lekarza klubowego (specjalisty medycyny nurkowej).

Nie rozstawaj sie z zestawem pierwszej pomocy tlenowej i zawsze sprawdzaj jego działanie.

Nie zapominaj o karcie czlonkowskiej DAN, sprawdzaj jej ważność

Po każdych 3-4 dniach nurkowania rób jednodniową przerwę

Z rozsądkiem spożywaj

pokarmy i płyny. Unikaj alkoholu

 

W CZASIE NURKOWANIA

Zawsze nurkuj z partnerem i zabezpieczeniem z powierzchni.

Bierz pod uwagę obecność prądów morskich i aktualny stan morza.

Zawsze korzystaj z bojki, kamizelki ratunkowo-wyrównawczej, ciśnieniomierza, głębokościomierza, zegarka i zawsze nurkuj z tabelami dekompresyjnymi, nawet jesli używasz komputera.

Nie nurkuj w trybie yo-yo!

Przy wynurzaniu nie przekraczaj prędkości 9-10 m/min i jeśli to możliwe jeszcze zwolnij na ostatnich metrach.

Nigdy nie zatrzymuj oddechu w trakcie wynurzania.

Na głębokości 4-5 m zawsze zrób 5-minutowy przystanek bezpieczeństwa.

 

PO NURKOWANIU

Unikaj utraty ciepła poprzez wykorzystanie odpowiedniego ubioru.

W przypadku podejrzenia choroby dekompresyjnej nigdy nie odbywaj dekompresji w wodzie.

Unikaj wysiłku.

Nigdy nie lekceważ objawów, które pojawiły sie po nurkowaniu, nawet jeśi wystąpiły pózno. Skontaktuj sie DAN, aby wyjasnić watpliwości.

Planujac lot samolotem zachowaj odpowiedni odstep czasowy po ostatnim nurkowaniu. Zgodnie z zaleceniami DAN obowiazuje 12 godzinna przerwa po pojedynczym nurkowaniu bez przystanków dekompresyjnych i 24 godzinna po nurkowaniach powtórzeniowym lub nurkowaniu z przystankami dekompresyjnymi

Informacje ze strony: http://www.daneurope.org/pol/polska.htm

DAN

DAN - INFORMACJE OGÓLNE

DAN to międzynarodowa sieć alarmowa dla nurków. Nazwa jest angielskojęzycznym skrótem pochodzącym od słów Divers Alert Network. Sieć ta powstała w 1980 roku, z inicjatywy amerykańskich i włoskich naukowców, którzy rozumieli, że udzielanie pomocy poszkodowanym nurkom wymaga specjalnej wiedzy, którą jest trudno znaleźć w standardowym systemie opieki medycznej.
Misją DAN jest utrzymanie międzynarodowej sieci ośrodków alarmowych. Ośrodki te zapewniają całodobową, specjalistyczną pomoc w razie wypadku nurkowego lub problemów wynikłych z nurkowania.

DAN również zajmuje się doradztwem z dziedziny medycyny nurkowej, prowadzi badania nad zwiększeniem bezpieczeństwa nurkowania, organizuje seminaria i kursy, których celem jest poszerzenie wiedzę nurkowej i odpowiedzialności nurków amatorów. DAN zapewnia środki finansowe oraz techniczne wsparcie w terapii hiperbarycznej dla specjalistycznych ośrodków w krajach rozwijających się.

Sieć DAN składa się z niezależnych, niedochodowych organizacji (np.: DAN America, DAN Europe, DAN Japan, DAN South Africa, DAN South East Asia Pacific). Organizacje te finansowane są z opłat własnych członków. Istnieje 5 głównych ośrodków alarmowych: ośrodek w Royal Adelaide Hospital w Adelajdzie (Australia), DAN Europe Travel Assist Alarm Center z siedzibą w Mediolanie (Europa), wydział medyczny na Uniwersytecie w Tokjo (Japonia), na Uniwersytecie Duke Centrum Medycznego Durham w Północnej Karolinie (USA), a w Afryce w RPA w Johannesburgu.
W Europie działa również sieć regionalnych osrodków alarmowych odpowiadających istniejącym obszarom językowym. Ośrodki, te prowadzone są przez najlepszych krajowych specjalistów, współpracujących z Centralnym Biurem DAN Europe i DAN International. Należy pamiętać, że DAN Europe to również Europa Środkowo-Wschodnia oraz rejon Oceanu Indyjskiego z trzema centrami DAN w Hurghadzie i Sharm El Sheikh w Egipcie oraz na Malediwach.

ADRES ODDZIAŁU DAN EUROPE W POLSCE

National Center for Hyperbaric Medicine, Institute of Maritime and Tropical Medicine
ul. Powstania Styczniowego 9B
Gdynia 81-519,
Poland
Phone +48 58 699 8610 ( 08:00 - 15:00)
Fax: +48 58 622 2789
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.daneurope.org/pol/polska.htm

TELEFONY ALARMOWE

Telefony alarmowe do Pięciu ośrodków alarmowych: ośrodek w Australii (Adelajda), na terenie Europy (Mediolan), W Japonii (Tokio), w USA (Durham), w Afryce Płd. (Johannesburg).

DAN America
Duke University Medical Center, NC, USA
+1 919 684 4326+1 919 684 8111

DAN Latin America
DAN Latin America Hotline (Spanish and Portuguese)
+1 267 520 1507

TravelAssist (US)
US (May be called collect))
215 245 2461

DAN South-East Asia-Pacific
DES Australia, Royal Adelaide Hospital
+61 (8) 8212 9242

DAN South-East Asia-Pacific
DES New Zealand
+64 (9) 445 8454

DAN South-East Asia-Pacific
Singapore Naval Medicine & Hyperbaric Center
+65 750 55 46

DAN South-East Asia-Pacific
DAN SEAP Philippines
+02 815 99 11

DAN Europe
DAN Europe 24 hour hotline
+39 039 605 7858

DAN Japan
Tokyo University Medical Center
+81 3 381 249 99

DAN Southern Africa
Southern Africa 24 hour hotline
+27 11 254 1112

Informacje ze strony http://www.daneurope.org/pol/polska.htm