Wszystkie zajęcia dla obu kursów prowadzone są w sali wykładowej. Kursy obejmują techniki udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków (nie tylko nurkowych). W szybkim przyswojeniu wiedzy studentowi pomaga podręcznik, film, ćwiczenia z instruktorem oraz symulacje zdarzeń przeprowadzonych w grupie studentów.
Pomoc w nagłych wypadkach, wstępna pomoc (reanimacja) obejmuje większość sytuacji zagrażających życiu.
Kurs skupia się podstawowych elementach pomocy poszkodowanemu, tzw. ABCD’S:
A = Assess Scene, Alert EMS, Airway Open (ocena sytuacji, zawiadomienie pogotowia, udrożnienie dróg oddechowych);
B = Breathing Check, Rescue Breathing (sprawdzenie oddechu, zastosowanie sztucznego oddychania (oddech ratowniczy))
C = Circulation Check, Chest Compressions (sprawdzenie krążenia, pośredni masaż serca)
D = Defibrillation (defibrylacja)
S = Serious Bleeding Management, Shock Management, Spinal Injury Management (postępowanie w przypadku krwotoku,
wstrząsu, urazu rdzenia kręgowego)
Pomoc w nagłych wypadkach, pomoc dalsza (pierwsza pomoc przedmedyczna) obejmuje dalsze szacowanie obrażeń pacjenta oraz pierwszą pomoc przedmedyczną. Oznacza to umiejętność oceny obrażeń poszkodowanego, które to informacje pomogą personelowi medycznemu, a także umiejętność postępowania w przypadku poszczególnych obrażeń przed przybyciem wyszkolonego personelu medycznego.
Oba kursy zakładają utrzymywanie umiejętności poprzez powtórki. Utrzymywanie wiedzy jest uzyskiwane poprzez uproszczenie materiału i samodzielną naukę. Nauka w niestresującym środowisku jest jednym z kluczowych elementów filozofii kursu.
Kursy ratownictwa medycznego powinny być prowadzone w relaksującej atmosferze i skupiać się na pozytywnych efektach pracy studentów.
|


|