Jezioro Powidzkie

powidzkie miejsca nurkowe

 Jezioro Powidzkie swoją nazwę zawdzięcza miastu Powidz, które znajduje się niedaleko akwenu. Miasto to ma w swojej historii liczne dzieje, świadczące o jego wyjątkowości. Powidz, był niegdyś jednym z punktów na Bursztynowym Szlaku, dlatego też w samym mieście znajduje się wiele zabytków, które trzeba zobaczyć. Jego infrastruktura nastawiona jest na turystykę, więc jeśli będziecie szukać atrakcyjnego przystanku po nurkowaniu, koniecznie musicie tu wstąpić. Aby jednak dotrzeć nad samo jezioro, trzeba pojechać nieco dalej do miejscowości - Giewartów.

Na samym jeziorze nurek ma obowiązek oznaczyć swoje miejsce nurkowania. Jest to ważne, ze względu na liczne łodzie i żaglówki, które można tu spotkać, a które mogą stać się zagrożeniem dla każdego pod wodą. Maksymalna głębokość w jeziorze, to około 46 metrów, jednak w zatoce Giewartowskiej możemy zanurkować do około 48 metrów! Jezioro ma dużą powierzchnię, to około 1175 ha, co oznacza 10 km długości i 2 km szerokości zbiornika. Podczas nurkowania możemy liczyć na widoczność na około 6 metrów. Wody zaliczają się do II klasy czystości. Nie jest to wynik najgorszy, ale musimy się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami co do przejrzystości wody.

Ze względu na sporą ilość ryb i raków na Jeziorze panuje zakaz używania silników spalinowych. Dla nurków jest to jak najbardziej dobra informacja, ponieważ oznacza to, że pod wodą na odkrycie czeka ponad 20 gatunków ryb. Dla łaknących przygód znajdą się liczne zatpione obiekty, w tym między innymi budka telefoniczna, czy wrak bmw. 

zakonczenie sezonu nurkowego 2014 aquamatic

Na terenie w okolicy jeziora czynne jest około 3 baz nurkowych. Bardzo często, aby zanurkować w wybranym miejscu, należy wnieść opłatę za postawienie samochodu, ponieważ duża ilość miejsc w okolicy , to tereny prywatne. Nie mniej jednak jest gdzie dobić powietrze, przed kolejnym nurkowanie, co jest ważne, w przypadku, gdy będziemy mieli ochotę na dłuższy wyjazd.

 

Nurkuj z nami!

TELEFON: +48 880 000 899    
E-MAIL:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.