Jak nurkować pod lodem?

nurkowanie podlodowe jak nurkować pod lodem

Jak nurkować pod lodem? Główna odpowiedź na to pytanie, to nurkować bezpiecznie! Nurkowanie pod lodem prócz ewidentnie dobrej zabawy i aktywnie spędzonego czasu, to przede wszystkim duże wyzwanie dla nurka. Podejmując się zatem tej przyjemności, należy pamiętać o wszelkich warunkach, które trzeba spełnić aby nurkować bezpiecznie pod lodem! 

 

Nurkowanie podlodowe jest świetnym rozwiązaniem na aktywną zimę. Nurkując pod lodem mamy do czynienia z najwyższą widocznością i możemy odkrywać znane nam akweny na nowo. Bardzo ważną rzeczą podczas organizacji nurkowania podlodowego, jest to, aby zbiornik, który wybierzemy był znanym nam akwenem. Nurek, który zaczyna swoją przygodę z tego typu aktywnością, nie powinien nigdy odbywać nurkowania podlodowego w akwenie, którego nie zna. Bardzo ważny jest również zespół. Osoby nie przeszkolone z zakresu nurkowania pod lodem, nie powinny wchodzić do wody bez obecności instruktora, bądź osoby dużo bardziej doświadczonej w zakresie nurkowania technicznego i jaskiniowego.


Kolejną rzeczą o której należy pamiętać, to asekuracja. Nurek powinien być zabezpieczony liną asekuracyjną , która powinna mieć średnice nie mniejszą niż jeden centymetr i przy tym spory udźwig- okgoło 300- 400 kg. Lina, tak samo jak inny sprzęt (4Sprzęt do nurkowania podlodowego )powinna być przed nurkowaniem sprawdzona. Ciężar nurka w sprzęcie może przewyższyć jej wytrzymałość, co w przypadku ryzyka takiego nurkowania, może skończyć się bardzo tragicznie. Długość liny przy nurkowaniach podlodowych rekreacyjnych, jest przewidywana na około 30 m. Jest to głębokość optymalna ,jaką można uzyskać przy zapewnieniu sobie komfortu pod wodą.

 

Ale asekuracja, to nie tylko lina. Podczas dobierania osób do nurkowania należy wyznaczyć asekuranta, który z przerębla zobowiązany jest pomagać w rozwiązywaniu wszelkich problemów technicznych, które przydarzą się nurkom schodzącym pod wodę. Asekurant musi uważnie skupiać się na linie i kontrolować jej naprężenie, utrzymując kontakt z nurkami. Ważne jest aby lina była w linii prostej między nurkiem, a osobą asekurującą, a w wypadku ewentualnego zahaczenia się liny, nurek bezzwłocznie powinien powrócić do przerębla, skąd może ponownie kontynuować zejście do wody. Asekurant ma też obowiązek w razie jakichkolwiek problemów ściągnąć nurka w ciągu dwóch minut z powrotem do przerębla.

 

Innymi ważnymi aspektami związanymi z bezpiecznym nurkowaniem pod lodem, jest partner . W przypadku osób, które odbywają kurs, jest to divemaster. Prócz tego każdy z nurków musi być zabezpieczony w uprząż. Tu znowu wracamy do tematu związanego z liną i asekuracją. Lina do uprzęży ma być przymocowana dodatkowo karabinkiem i /lub silnym węzłem. Musimy czuć się pewni, że nie przydarzy się ewentualność, w której pozostaniemy bez asekuracji. I w takim momencie jednak musimy polegać na swoim partnerze i po jego linie wrócić do przerębla. Asekuracja i przestrzeganie tych podstawowych zasad związanych z nurkowaniem pod lodem są niezwykle ważne, nie trudno bowiem w takich warunkach o poważny wypadek.

 

Istnieją również techniki, które umożliwiają większą swobodę podczas nurkowania podlodowego. Takie przyjemności należą się jednak nurkom, którzy mają szerokie doświadczenie związane z technicznym nurkowaniem jaskiniowym. Najczęściej takie nurkowania, to nurkowanie przy użyciu autoasekuracji z kołowrotkiem lub nurkowanie bez asekuracji. Zanurzenia tego typu muszą być dodatkowo wsparte dużą znajomością zbiornika. Te dwie wspomniane wyżej techniki są już jednak następstwem kursu nurkowania pod lodem i nie otrzymamy takich uprawnień przy odbyciu kursu nurkowania podlodowego, który jest w ofertach PADI i CMAS PL1. Możliwość odbywania takich zanurzeń, przeznaczona jest dla bardzo zaawansowanych nurków .