Nurkowanie podlodowe - przed zejściem pod wodę.

nurkowanie podlodowe przygotowanie

Wybierając się na nurkowanie podlodowe trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie, które pozwoli nam na odbycie takiego nurkowania . Chodzi tu oczywiście o wykonanie przerębla, który w ogóle pozwoli nam na zejście pod wodę. W takim wypadku niezbędny będzie szeroki ekwipunek, umożliwiający wycinanie otworu w lodzie.

Zanim zaczniemy rąbać przerębel trzeba upewnić się, że grubość lodu jest odpowiednia i wytrzyma obciążenie jakim będą nurkowie, którzy wejdą na lód w pełnym sprzęcie. Grubość jaka daje nam możliwość utrzymania kilku osób w jednym miejscu to około 15- 20 cm. I dopiero w zbiorniku o lodzie o podobnej grubości możemy zacząć wycinać otwór.

Samo Wiercienie otworu jest rzeczą żmudną i może zająć trochę czasu, dlatego odpowiednimi narzędziami, w jakie należy się zabezpieczyć, są piły, świdry i łomy.

Zaczynając dobrze jest użyć świdra, który pozwoli na nawiercenie otworów o nie dużej średnicy, da nam jednak pewność, że wykonanie otworu będzie bezpieczne przy zastanej grubości lodu. Wykonanie czterech (bądź więcej) otworów pozwoli na oznaczenie obszaru, który będziemy wycinać , a do tego potrzebne mogą być piły. Najzwyklejsza dwuosobowa piła do cięcia drewna, jest odpowiednim narzędziem , jeśli zostanie obciążona z jednej strony, dzięki czemu będzie opadać w dół w czasie cięcia.

Wśród bardziej nowoczesnych sprzętów mamy do dyspozycji piłę mechaniczną, która znacznie przyśpieszy proces. Istotne jest aby osoba, która będzie wykonywać otwór miała już wcześniejsze doświadczenie w tego typu czynnościach oraz ważne jest, aby była obyta z piłą. Aby wyciągać duże kawałki ludu możemy korzystać z szufli i składanej kotwicy. Narzędzie to może być pomocne również, podczas przymocowania liny dla nurka. Powracając do bardziej tradycyjnych elementów wyposażenia, dobrze jest mieć przy sobie również łom, do wykruszania pociętego lodu.

Na koniec przydatne okażą się również deski, które zabezpieczą otwór i dzięki solidnej krawędzi będą stanowić dobre oparcie dla nurka. Zabezpieczą również użytkowników przed poślizgnięciem się. Po odbytym nurkowaniu należy pamiętać o zabezpieczeniu przerębli. Należy ułożyć wyciągnięte z przerębli płyty lodu dookoła otworu, tak aby osoby które mogą się pojawić w okolicy widziały lód nawet w przypadku opadów śniegu.