+48 880 000 899 aquamatic@aquamatic.pl

JAWPRZNO SZCZAKOWA msc nurkowanie weekend

 

Kamieniołom Jaworzno jest drugim po Hańczy kultowym miejscem nurkowym w Polsce. Historia zbiornika rozpoczyna się podczas bankructwa Zakładów Dolomitowych “Szczakowa”. W momencie, w którym zakład postawiony został w stan likwidacji, wyłączono dopływ energii na całym jego terenie. Nieckę, z której wydobywano złoża, zalano na głębokość 18 m. Nie udało się przed tym zdarzeniem uratować żadnego sprzętu. Wszystko zostało zalane ku radości, gromadzących się w tym miejscu, nurków.

Teren wokół kamieniołomu jest dobrze zagospodarowany. Znajdziemy tu Centrum Nurkowe, wiaty, czy sklep nurkowy. Można tu również przybywać na dłuższe wyjazdy, ponieważ wraz ze wzrostem odwiedzających postawiono tu kilka przyczep kempingowych, jest również sklep i barek. W weekendy w okolicach kamieniołomu jest bardzo tłoczno. Dużo zwiedzających znajdziemy na powierzchni, jak i pod wodą.

Mapa akwenu jest prosta i czytelna. Podwodne muzeum można zwiedzać bardzo wygodnie dzięki wyznaczonej tu trasie, która prowadzi przez wszystkie zatopione atrakcje. Dwanaście punktów zawiera atrakcje takie jak: 1 pomosty, 2 rozdzielnię prądu, 3 rower, 4 łyżki koparek, 5 koparkę, 6 magazynek strzałowego, 8 kosze omp/mostek, 7 wiata przepompowni, 9 koparka, 10 bunkry strzałowego, 11 poczekalnia, 12 polonez. Wszystkie te atrakcje dostępne są dla nurków z patentem o podstawowym stopniu zaawansowania. 

Prócz pozostawionych tu przez człowieka atrakcji możemy napotkać też te bardziej “naturalne”. W zbiorniku po pewnym czasie zadomowiły się raki, można tu też spotkać  szczupaki o dużych rozmiarach, które są ozdobą zbiornika. Przejrzystość wody dochodzi tu nawet do 10 metrów, zależy to jednak od pory roku i ilości nurków pod wodą.

Wyjazd na kamieniołom nie musi oznaczać tylko nurkowania. W okolicy znajduje się wiele pięknych miejsc, które można odwiedzić całą rodziną. W centrum Pszczyny, niedaleko Szczakowej, znajduje się barokowy pałac. Całe to urokliwe, śląskie miasteczko jest warte zobaczenia ze względu na architekturę i liczne restauracje z tradycyjną kuchnią śląską. 

 

Grupa 1

Zawsze dostępni!Nasz sklep jest otwarty
po-pt 09.00-17.00

Możesz u nas napełnić butlę, wypożyczyć
lub kupić sprzęt!Odwiedź nasze strony


Sklep nurkowy - sprzęt i akcesoria


Nurkowanie w Chorwacji
- nasza baza nurkowa


Chorwacja - wyspa Pag
- apartamenty przy bazie nurkowej!

Kontakt / Adres


Centrum nurkowe Wrocław Aquamatic.PL
ul. Środkowa 5B
53-662, Wrocław
tel1: +48 71 344 68 99
tel2.: +48 880 000 899


e-mail: aquamatic@aquamatic.pl