+48 880 000 899 aquamatic@aquamatic.pl

Kursy

nurkowanie podlodowe przygotowanie

Wybierając się na nurkowanie podlodowe, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie, które pozwoli nam na odbycie takiego nurkowania. Chodzi tu oczywiście o wykonanie przerębla, który w ogóle pozwoli nam na zejście pod wodę. W takim wypadku niezbędny będzie szeroki ekwipunek, który umożliwi nam wycinanie otworu w lodzie.

Zanim zaczniemy rąbać przerębel, trzeba upewnić się, że grubość lodu jest odpowiednia i wytrzyma obciążenie jakim będą nurkowie, którzy wejdą na lód w pełnym sprzęcie. Grubość, jaka daje nam możliwość utrzymania kilku osób w jednym miejscu, to około 15-20 cm. I dopiero w zbiorniku z pokrywą lodową o podobnej grubości możemy zacząć wycinać otwór.

Samo wiercenie otworu jest rzeczą żmudną i może zająć trochę czasu, dlatego odpowiednimi narzędziami, w jakie należy się wyposażyć, są piły, świdry i łomy.

Zaczynając, dobrze jest użyć świdra, który pozwoli na nawiercenie otworów o niedużej średnicy i jednocześnie da nam pewność, że wykonanie otworu będzie bezpieczne przy zastanej grubości lodu. Wykonanie czterech (bądź więcej) otworów pozwoli na oznaczenie obszaru, który będziemy wycinać, a do tego potrzebne mogą być piły. Najzwyklejsza dwuosobowa piła do cięcia drewna jest odpowiednim narzędziem, jeśli zostanie obciążona z jednej strony, dzięki czemu będzie opadać w dół w czasie cięcia.

Wśród bardziej nowoczesnych sprzętów mamy do dyspozycji piłę mechaniczną, która znacznie przyśpieszy proces. Istotne jest, aby osoba, która będzie wykonywać otwór, miała już wcześniejsze doświadczenie w tego typu czynnościach oraz ważne jest, aby była obyta z piłą. Aby wyciągać duże kawałki lodu, możemy korzystać z szufli i składanej kotwicy. Narzędzie to może być pomocne również podczas przymocowania liny dla nurka. Powracając do bardziej tradycyjnych elementów wyposażenia, dobrze jest mieć przy sobie również łom do wykruszania pociętego lodu.

Na koniec przydatne okażą się również deski, które zabezpieczą otwór i dzięki solidnej krawędzi będą stanowić dobre oparcie dla nurka. Zabezpieczą również użytkowników przed poślizgnięciem się. Po odbytym nurkowaniu należy pamiętać o zabezpieczeniu przerębli. Należy ułożyć wyciągnięte z przerębli płyty lodu dookoła otworu, tak aby osoby, które mogą się pojawić w okolicy, widziały lód nawet w przypadku opadów śniegu.

Zawsze dostępni!Nasz sklep jest otwarty
po-pt 09.00-17.00

Możesz u nas napełnić butlę, wypożyczyć
lub kupić sprzęt!Odwiedź nasze strony


Sklep nurkowy - sprzęt i akcesoria


Nurkowanie w Chorwacji
- nasza baza nurkowa


Chorwacja - wyspa Pag
- apartamenty przy bazie nurkowej!

Kontakt / Adres


Centrum nurkowe Wrocław Aquamatic.PL
ul. Środkowa 5B
53-662, Wrocław
tel1: +48 71 344 68 99
tel2.: +48 880 000 899


e-mail: aquamatic@aquamatic.pl