+48 880 000 899 aquamatic@aquamatic.pl

kursy zdjęcia

Zabezpieczenie sprzętu jest bardzo ważne i tak samo istotne, jak jego dobór, który powinien być selektywny i przemyślany. Należy zadbać o to, abyśmy nie czuli się pod wodą niekomfortowo. Najlepiej zapewni nam to skafander suchy, który jest najwygodniejszą opcją przy takim nurkowaniu. Taki strój wymaga jednak uprzedniego kursu i nabycia umiejętności nurkowych, które pozwolą nam na swobodne operowanie tym sprzętem. Jeśli jednak nie dysponujemy skafandrem suchym i nie umiemy w nim pływać, opcjonalnie możemy wybrać piankę o grubości 7 mm, która zwana jest również skafandrem półsuchym. Dopasowanie tego typu pianki jest bardzo ważne, ponieważ wszelkie luzy mogą spowodować wpłynięcie zimnej wody.

Nurkowanie podlodowe wymaga dużej dbałości o detale. Automat oddechowy i octopus powinny spełniać normę EN 250 i posiadać zabezpieczenie przed zamarzaniem zewnętrznym pierwszego stopnia. Przy wyborze jacketu lub skrzydła należy zwrócić uwagę na to, by obowiązkowo wszystkie klamry były wykonane z odpowiedniego tworzywa, dzięki czemu pod wpływem niskich temperatur nie zmienią swojej sprawności i możliwości ich swobodnego odpięcia. Sprawne klamry są tak samo ważne przy mocowaniach balastu. Ewentualne odpięcie się pasu może spowodować gwałtowne wypłynięcie i uderzenie głową o lód. O takiej ewentualności też należy myśleć, dlatego zaleca się, podobnie jak w nurkowaniu jaskiniowym, używanie kasku. Może okazać się on dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w momencie wynurzania się.

Myśląc o licznych ewentualnościach, jakie mogą nam się wydarzyć, dobrze jest pamiętać o odpowiednim użyciu ABC podczas nurkowania pod lodem. Ważne jest, aby mieć przy sobie fajkę, ale zabezpieczoną w kieszeni jacketu. Może zostać użyta w sytuacji awaryjnej i należy ją mieć przy sobie, aczkolwiek, taki sposób jej potraktowania zapewni nas, że nie zaczepi się o nią lina i nie zerwie nam maski.

Aby odpowiednio się zabezpieczyć na wszelkie ewentualności, trzeba mieć przy sobie ekwipunek dodatkowy. Sekator, nóż, czy noże do sieci, jak również śruby lodowe to narzędzia, które zapewnią nam sporo możliwości manewru w sytuacji awaryjnej. Niezbędny jest też zegarek, kompas i komputer, aby nawigacja naszego zanurzenia była jak najbardziej kontrolowana.

Na koniec warto jeszcze dodać coś na temat sprzętu oświetleniowego, czy nagrywającego, ponieważ takie zejście będzie wymagać dodatkowego oświetlenia. Pamiętajmy, że gdy zanurzamy się pod lodem od powierzchni dzieli nas dodatkowo warstwa lodu, która zabiera dużo światła.

 

Zawsze dostępni!Nasz sklep jest otwarty
po-pt 09.00-17.00

Możesz u nas napełnić butlę, wypożyczyć
lub kupić sprzęt!Odwiedź nasze strony


Sklep nurkowy - sprzęt i akcesoria


Nurkowanie w Chorwacji
- nasza baza nurkowa


Chorwacja - wyspa Pag
- apartamenty przy bazie nurkowej!

Kontakt / Adres


Centrum nurkowe Wrocław Aquamatic.PL
ul. Środkowa 5B
53-662, Wrocław
tel1: +48 71 344 68 99
tel2.: +48 880 000 899


e-mail: aquamatic@aquamatic.pl