+48 880 000 899 aquamatic@aquamatic.pl

Wyobraź sobie…
Nie jesteś do końca pewien co się dzieje. Ubrany w dziwny kombinezon, do Twoich pleców przytroczona ciężka butla, a wokół Twej klatki piersiowej opięta jakaś dziwna uprząż, którą ktoś nazwał „kamizelką”. Wiesz przecież jak wygląda kamizelka, i to coś na pewno nią nie jest. Z obu ramion zwisają gumowe przewody, ten po prawej zakończony jest ustnikiem. Na twarzy masz maskę, a na nogach płetwy. Stoisz po pas w wodzie i wiesz, że za chwilę ten sympatyczny człowiek naprzeciw poprosi Cię o włożenie ustnika da buzi i klęknięcie na dnie. Adrenalina buzuje w żyłach, tętno jak szalone huczy w uszach. Prawie nie słyszysz głosu instruktora, gdy ten mówiąc coś pokazuje kciukiem w dół. Wkładasz automat do ust i zanurzasz głowę. Całe Twoje ciało buntuje się przeciw oddychaniu pod wodą – to przecież niemożliwe !! Przezwyciężając tę pewność bierzesz wdech i ze zdziwieniem stwierdzasz, że do Twoich płuc wpływa świeże powietrze, a nie woda, wbrew nakazom logiki. Klękasz na dnie i po chwili dostrzegasz Twojego instruktora klęczącego naprzeciw Ciebie. Przygląda Ci się roześmianymi oczami i gestem zadaje pytanie. Drżące palce formujesz w znany Ci gest i już w tej chwili stwierdzasz, że faktycznie wszystko jest OK.! Więcej nawet! Słyszysz szum wypuszczanego przez Ciebie powietrza, dostrzegasz nagle, jak cudownie lekki i nieważki jesteś. A za instruktorem przepłynęła właśnie jedna z tych kolorowych ryb, które do tej pory widziałeś tylko w akwarium.

Właśnie wykonałeś pierwszy krok i wiesz już, że jest to początek długiej drogi. Jeszcze nie wiesz tego świadomie, ale czujesz już, że bezpowrotnie pokochałeś spokój, ale i wrażenia, poczucie nieważkości, emocje i wyciszenie, które daje Ci nurkowanie. Zamykasz na chwilę oczy rozkoszując się nowymi, nieznanymi odczuciami…… właśnie zostałeś nurkiem!
A teraz……
…wyobraź sobie….
Zanurzasz się w półmrok. Taka kraina ze snu, gdzie żaden kształt nie jest zdefiniowany, żadna rzecz nie jest określona. Plamy szarości w szarości. Gdzieś pod Tobą jest dno, gdzieś nad Tobą jest powierzchnia. Obadasz w dół przechodząc z szarości w mrok. Z Twojej ręki tryska snop światła. I oto rzeczy odzyskują swe kształty. Pojawia się feeria barw i kształtów. Nie rozpoznajesz miejsc i gatunków… wszystko jest nowe w świecie nocnego nurkowania…..
… albo….. wyobraź sobie…
podążasz w dół, wzdłuż spadku dna i widzisz, jak w głębokim granacie przed Tobą wynurzają się z niebytu sterczące w przestrzeń wręgi kadłuba. Przypominające wystające żebra wznoszą się w niemym geście nad dno, a Ty podpływasz bliżej i widzisz kadłub za nimi i nadbudówkę. Mocujesz linę przy luku i zagłębiasz się w mrok korytarzy, stając się milczącym świadkiem dawnej tragedii…
…lub….. wyobraź sobie…..
Czaisz się pośród korali, unosząc się nieważko w przestrzeni. W absolutnej ciszy, cierpliwie czekasz na swój cel. Z obu stron Twojej głowy grube karbowane węże, którymi płynie powietrze. Dzięki rebreatherowi jesteś niewidzialny, nie płoszysz ryb bańkami powietrza. Jesteś częścią rafy tak bardzo, jak to możliwe. W końcu jest. Celujesz, czekasz, naciskasz spust. Rozpiera Cię radość – właśnie wykonałeś perfekcyjne zdjęcie.
… albo….
Opadasz w dół pod tobą granat, nad Tobą ucieka jasność dnia. Wisisz w ogromnej błękitnej kuli, bez żadnych punktów odniesienia. Kontrolujesz wskazania przyrządów, bez tego łatwo mógłbyś stracić orientację. W miarę schodzenia ogarnia Cię lekkość, euforia. To narkoza azotowa – wiesz o niej i jesteś przygotowany do wzmożonej kontroli własnego działania. Spokojnie realizujesz plan nurkowania, schodząc na zaplanowaną głębokość. Tu na dole jest cisza i spokój inne od tych na górze. Nie możesz się nimi cieszyć zbyt długo. Na tak dużej głębokości Twój czas jest ściśle określony.

Nie ma drugiej dziedziny ludzkiej aktywności, która byłaby w stanie zaoferować podobną różnorodność jak nurkowanie. Nigdy nie wykonasz dwóch identycznych nurkowań, a wybór możliwości stojących przed Tobą jest nieograniczony. Wedle swoich upodobań możesz pod wodą znaleźć przygodę, spokój i wyciszenie, piękno, relaks, adrenalinę, przyjaźń i wyzwanie. Byłem ostatnio w miejscu, gdzie spotkało się kilkudziesięciu ludzi kochających nurkowanie. Każdy z nich mówił, co w tym sposobie na życie pociąga go najbardziej. Nie spotkałem dwóch podobnych wypowiedzi. Podejść do nurkowania, jego wartości jest tyle, ilu ludzi uprawiających ten sport. Dlatego mogę być pewien, że Ty także, jeśli tylko wykonasz pierwszy krok znajdziesz pod wodą pasję i cel. Zapraszam.
(autor Mikołaj Wróbel)

Zawsze dostępni!Nasz sklep jest otwarty
po-pt 09.00-17.00

Możesz u nas napełnić butlę, wypożyczyć
lub kupić sprzęt!Odwiedź nasze strony


Sklep nurkowy - sprzęt i akcesoria


Nurkowanie w Chorwacji
- nasza baza nurkowa


Chorwacja - wyspa Pag
- apartamenty przy bazie nurkowej!

Kontakt / Adres


Centrum nurkowe Wrocław Aquamatic.PL
ul. Środkowa 5B
53-662, Wrocław
tel1: +48 71 344 68 99
tel2.: +48 880 000 899


e-mail: aquamatic@aquamatic.pl